(Foto: Petr Novák, Wikipedia)
Miloš Forman (18. 2. 1932 - 13. 4. 2018) byl český filmový režisér. Formanovi rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on sám pak vyrůstal v dětském domově. Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Jeho debutem byl film „Konkurs“ (1963), následovaly „Černý Petr“ (1963) a „Lásky jedné plavovlásky“ (1965). Jeho nejznámějším českým filmem je „Hoří, má panenko“ (1967). Po emigraci do USA natočil komedii „Taking Off“ (1971). Vrcholným úspěchem Miloše Formana byl „Přelet nad kukaččím hnízdem“ (1975), který získal 5 Oscarů, včetně ceny za režii. Další úspěchy zahrnují „Amadeus“ (1984) s 8 Oscary a „Lid vs. Larry Flint“ (1996). Forman byl třikrát ženatý a měl čtyři syny. Jeho filmy oslovují diváky svým rebelstvím a kritikou společnosti.
Co Vrchlabák, to herec
Ještě než se začalo ve Vrchlabí natáčet, ozvali se Formanovi zahraniční producenti Carlo Ponti a Maurice Ergas, s nimiž Forman spolupracoval již dříve a nabídli mu, že jsou připraveni do chystaného projektu investovat. Díky Pontiho 80 tisícům dolarů mohl vzniknout barevný snímek a mohl být natočen na kvalitní filmový materiál. Štáb si zároveň mohl dovolit pořídit i vozík na kameru s jeřábem.
Specifické bylo i samotné natáčení. Ve filmu neúčinkoval ani jediný profesionální herec. Všichni účinkující měli svoje civilní povolání a natáčet se vždy začalo nejdříve až ve čtyři hodiny odpoledne, kdy měli hasiči – svým civilním povoláním dělníci ve fabrice – po šichtě. Točilo se nepřetržitě každý den do pozdního večera po dobu sedmi týdnů.
Během natáčení bylo celé město Vrchlabí doslova na nohou. Mnoho desítek místních občanů si ve filmu střihlo epizodní role jako kompars. Bylo to pro ně vítané zpestření, ale i slušný přivýdělek. Za každý natáčecí den si přišli na 30 až 40 korun. Jako mávnutím kouzelného proutku se z nich stali herci a jejich tváře obletěly celý svět.
O samotném natáčení a všem, co následovalo po dokončení filmu, se brzy dočtete v pokračování článku.