My si dnes připravíme jednoduchý, ale velice chutný pokrm nazývaný houbovec, kterému se v některých částí Krkonoš říká též hubník.
Recepty z hor: houbovec
Konec léta a začátek podzimu je obdobím, kdy krkonošské lesy oplývají nepřeberným množstvím hub. Houby byly v minulých stoletích v tomto regionu jednou ze základních potravin zdejšího obyvatelstva, a proto jsou základní a zcela nedílnou součástí mnoha krajových pokrmů, jako je krkonošské kyselo, bramboračka, houbový kuba či smaženice na topince.
Pro jeho přípravu budeme potřebovat:
*4 housky nebo rohlíky
*3 vejce
*750 ml mléka
*6 polévkových lžic krupice
*houby
*40 gramů špeku nebo anglické slaniny
*5 stroužků česneku, menší cibuli
*majoránku, kmín, sůl
*olej na plech pro pečení
Houbovec je v podstatě slaná nádivka, pro kterou je charakteristické přidání hub jako jedné z hlavních surovin. Jde však o houby nasbírané v lese, nikoliv žampiony či jiné komerčně pěstované houby, jako jsou hlívy a podobně.
Pro přípravu houbovce je nutné, aby použité houby prošly varem. Mohou to být jak plodnice čerstvě nasbírané v lese, tak i usušené. Třetím nejčastějším způsobem je použití předvařené a zamražené smaženice, což jsou houby uvařené ve vodě. Houby si tepelně upravíme alespoň hodinu před samotnou přípravou směsi na houbovec, neboť při zpracování už musí být vychladlé.
Postup
- Při přípravě houbovce začneme krájením pečiva na menší kostičky. Ideální je, pokud pečivo není úplně čerstvé, ale například jeden či dva dny staré. V takovém případě se totiž dobře krájí, netrhá se a nevznikají velké drobky. K nakrájeným kostičkám přidáme krupici, kmín, majoránku, na drobno nakrájenou cibuli, vylisovaný česnek a polovinu z připraveného množství špeku nebo anglické slaniny, které nakrájíme na kostičky. Vše dobře promícháme. Druhou polovinu špeku nebo slaniny také nakrájíme na kostičky a dáme na plech společně s olejem. Plech vložíme do trouby a zapneme ji na 170 stupňů.
- Během následujících tří až čtyř minut, než se trouba rozpálí a špek na oleji mírně opraží, musíme zvládnout dokončit přípravu houbové směsi. Na nakrájené pečivo s kořením a krupicí nalijeme mléko, rozklepneme vajíčka a přidáme houby. Vše rychle a důkladně promícháme. Tekuté ingredience do směsi přidáváme až v samotném závěru z toho důvodu, aby se z nakrájeného pečiva nestala úplná kaše. Když máme vše promícháno, směs důkladně osolíme.
- Mezitím se nám rozpálil plech v troubě. Promíchanou směs na něj vylijeme a lžící ji rovnoměrně rozprostřeme po celé ploše. Dáme do trouby a necháme péct na 170 stupňů po dobu zhruba 55 až 60 minut.
Hotový houbovec servírujeme s kyselou okurkou. Je také velmi dobrý nakrájený na menší kostičky jako studená pochoutka k pivu či bílému vínu.