Nacházíme se v ředitelně Základní umělecké školy Karla Halíře ve Vrchlabí. Kolik studentů, či žáků do této instituce dochází? Nebo jak je vlastně titulujete či označujete?
Já jim všem říkám malí umělci. Přitom někteří z nich hrají tak perfektně, že už to jsou naši kolegové. Ale zpět k onomu počtu. Ten vychází z normativu, který nám dává ministerstvo školství. My máme tento normativ na naši hlavní činnost 380 žáků pro obor hudební, literárně-dramatický, taneční a výtvarný.
A je naplněn?
Ano. V současné době je, a i v předchozích letech byl tento normativ zcela naplněn. U talentových zkoušek, které jsme měli letos v červnu, jsme navíc ještě museli řadu dětí odmítnout. To mě na tom mrzí úplně nejvíce. Nebylo to totiž z důvodu, že by nebyly šikovné či neuměly u zkoušky zazpívat, ale bylo to z kapacitních důvodů. Zkrátka my jich sem více ani vzít nemůžeme. Na jednu stranu je to dobře, neboť se tím zvyšuje kvalita, protože si vybereme opravdu ty nejlepší, ale já sám opravdu trpím, že ty další děti sem nemůžu vzít. Když jsem před třinácti lety nastupoval, byl normativ jedním z témat, která jsem chtěl prolomit. Nám se ho podařilo zvednout z původních 325 žáků na současných 380. Přesto i tak tento počet nedostačuje. Poptávka je stále obrovská a my ji celou nedokážeme uspokojit.
Je omezená přijímací kapacita školy dána skutečně jen stropem stanoveným ministerským normativem?
Normativ je jedna věc, ale my tady už ani nemáme prostorové možnosti. Prostory, které máme, jsou malé a nedostačující. Také bychom potřebovali přijmout další učitele, což ale možné je. Nicméně před časem jsme vymysleli program ZUŠPlus, kdy se v rámci doplňkové činnosti naši žáci vzdělávají ve čtyřech segmentech, které už jsou mimo vyhláškový normativ.
O jaké segmenty se jedná?
Do programu ZUŠPlus spadá program Školička Notička, což je vzdělávání malých dětí od 3,5 do 5 let věku, zde máme 33 dětí. Potom máme výuku hry na hudební nástroje pro dospělé. Další program je „Hraj a zpívej s námi“. Ten je určen pro žáky, kteří u nás například absolvují základní uměleckou školu, ale nechtěl jsem, aby položili housle doma na skříň a v šedesáti si řekli, „kdysi jsem hrál v hudebce na housle.“ Tak tito lidé pak mají možnost pokračovat dál za velmi pěkný peníz, přesně 700 korun na pololetí, a mohou být součástí kteréhokoliv našeho orchestru nebo souboru. A dalším segmentem programu ZUŠPlus je výtvarný obor – „Večery kresby a malby pro dospělé“. Všechny tyto obory tu máme navíc, a když tato místa přičteme k normativu, můžeme se dostat na nějaký počet 450 lidí, které my tady umělecky vzděláváme.