https://noveregiony.fra1.digitaloceanspaces.com/Lucerna_film_45b871bed8.png
Osobnosti

Femme fatale Adina Mandlová

11. 7. 2025
Klára Marková

Stojím před krásným secesním domem z roku 1908 na třídě Václava Klementa v Mladé Boleslavi. Právě tady se v roce 1910 narodila dívka, která měla jednou okouzlit tisíce diváků – Jarmila Anna Františka Marie Mandlová. Svět ji ale poznal pod jménem Adina Mandlová.

Adina Mandlová patřila k nejslavnějším českým prvorepublikovým herečkám, které si podrobily filmová i divadelní prkna. Vynikala nejen krásou a noblesou, ale i hereckým talentem. Zářila po boku Huga Haase ve filmu jako Život je pes (1933). A také v dalších snímcích Nezlobte dědečka (1934), Kristian (1939) či Noční motýl (1941). Její doménou byly sebevědomé, svůdné a nezávislé ženy – ztělesnění ideálu moderní femme fatale.

Přestože na filmovém plátně zářila, její soukromý život byl spíše trápením. Narodila se do dobře situované rodiny c. k. vrchního inspektora státních drah. Otec ji odmalička rozmazloval, všichni jí dokonce museli vykat. Hrála na klavír, dostávala to nejlepší vzdělání. Idyla ale skončila, když jí bylo osm let. Otec zemřel a s ním odešlo i společenské postavení rodiny. Nastala chudoba a „loupežné výpravy“ do zahrad či polí.

Femme fatale Adina Mandlová
Femme fatale Adina Mandlová

Když bylo Adině šestnáct let, matka ji poslala do pařížského dívčího penzionátu. Naučila se tam francouzsky, německy i vařit. V té době začala ale objevovat kouzlo nočních barů a měla pletky s muži, a tak ji za špatné chování vyloučili. Otěhotněla, podstoupila interrupci a vrátila se zpět do Prahy. Krátce nato vstoupila do světa filmu.

Lásky, zrady a pokus o sebevraždu

Byla milenkou Huga Haase, s nímž tvořila nejen slavný filmový, ale i soukromý pár. Po jejich rozchodu si v roce 1939 začala s novým partnerem, po jehož odchodu se pokusila o sebevraždu. Když se uzdravila, rozhodla se žít naplno. Vdala se za malíře Zdeňka Tůmu, údajně i z pragmatických důvodů – čelila tehdy obviněním z kolaborace s nacisty. Tůma ale potom spáchal sebevraždu.

Femme fatale Adina Mandlová
Femme fatale Adina Mandlová

Odsouzena společností

Později se v divadle sblížila s hercem Vladimírem Šmeralem, se kterým čekala holčičku, kterou potratila, když ho nacisté odvlekli do koncentračního tábora kvůli jeho manželce, která byla židovského původu. Za války natočila jen jeden německý film, přesto byla po jejím skončení obviňována z kolaborace. Důkazy ale chyběly a byla propuštěna. Tento cejch si ale nesla celý život. Po sňatku s Britem českého původu odešla do Anglie, jejich vztah se však brzy rozpadl. Později žila na Maltě a v Kanadě, kde u Škvoreckého vydala svoje paměti Dneska už se tomu směju. Na sklonku života se pak vrátila do Československa a zemřela v Příbrami v roce 1991 jako Jarmila Pearson.

Bouřlivý život jako inspirace pro divadlo

Mladoboleslavská rodačka nebyla jen filmová ikona. Její životní příběh se stal inspirací pro divadelní hry. V Městském divadle Mladá Boleslav běží od roku 2022 inscenace 1000 tváří Adiny od Daniely Sodomové, kde se divákům odkrývá herečka ve všech svých podobách – od malé Jarmily až po životem poznamenanou paní Pearson.

Silný zážitek nabízí i hra Pankrác ’45 Martiny Kinské, uváděná ve Švandově divadle. Dramatické setkání žen, které v roce 1945 čelily obvinění z kolaborace, přivádí Mandlovou na scénu po boku Lídy Baarové a dalších skutečných postav. Představení získalo nominaci na Cenu divadelní kritiky za nejlepší českou hru roku 2015.

Zdroje fotografií:

  • Arko Film
  • Terra Filmkunst
  • Lucerna Film

Máte nápad
na zajímavý obsah?
napište nám!