Zřícenina hradu Trosky je typickým prvkem mnoha kreseb, obrázků i pohlednic z regionu. Zaujala také filmaře. Na Troskách bydlel čaroděj Mrakomor z oblíbené pohádky Princ a Večernice režiséra Václava Vorlíčka. Záběry Trosek se objevují i ve filmové adaptaci poémy Máj Karla Hynka Máchy od režiséra F. A. Brabce. Jejich silueta je rovněž součástí loga výrobků se značkou Regionální produkt Český ráj. Zřícenina zkrátka právem náleží k symbolům Českého ráje.
Tip na výlet: tajemná zřícenina Trosky
Když se řekne Český ráj, jako první se mi vybaví Trosky. Jejich silueta je tu vidět téměř odkudkoli. Romantická zřícenina inspirovala mnohé umělce. Pojďme ji společně prozkoumat.

Hrad v proměnách času
Historie gotického hradu sahá až do 14. století. Kolem roku 1380 jej na dvou vyvřelých čedičových sloupech založil Čeněk z Vartemberka. S místem výstavby pravděpodobně souvisí i název hradu.
Slovo trosky totiž původně označovalo skálu, která se na vrchu rozpadá. Na každém z čedičových sloupů vyrostla věž a mezi nimi se rozprostíral vnitřní hrad. Na nádvoří mělo panstvo dvoupatrový palác. Hrad byl obehnaný trojitým pásem hradeb.
Díky důmyslnému obrannému systému se ho husitům v 15. století v době husitských válek nepodařilo dobýt. Ve 40. letech 15. století byly Trosky obávaným loupežnickým sídlem. Na sklonku třicetileté války hrad vypálili Švédové, a tak se z Trosek postupně stala zřícenina.
Vlastní malé obrození hrad zažil v době romantismu a v 19. století vůbec. Kouzelná zřícenina jako magnet přitahovala vlastence, básníky, spisovatele, malíře i turisty. Trosky měl rád už vzpomínaný romantický rozervanec Karel Hynek Mácha nebo historik přelomu 19. a 20. století Josef Pekař. Od roku 1925 Trosky patří českému státu a v roce 2002 byly zařazeny na seznam našich národních památek.
Příběh Baby a Panny
Menší a tlustší trosecká věž se jmenuje Baba, té vyšší a štíhlejší se říká Panna. K původu jejich jmen se váže lidová pověst, která vypráví o nesmiřitelném sporu dvou příbuzných. Jednoho dne musel pán z Bergova, kterému hrad patřil, odcestovat. Po dobu své nepřítomnosti svěřil správu hradu své matce Marii a dceři Karolíně. Ze začátku šlo jejich spoluvládnutí dobře, ale po čase moc oběma ženám stoupla do hlavy a chtěly získat vládu nad hradem pouze pro sebe. Každá si zabrala jednu z věží a začaly se hádat. Celá léta si tak nadávaly a pokřikovaly na sebe z malých věžních okének, až jednoho dne hádky po letech zničehonic utichly. Jeden statečný hoch se proto vydal na hrad, ale Marie s Karolínou zmizely. Lidé pak po nich věže pojmenovali a život šel dál.

Trosky jsou skvělý výchozí bod
Procházím se po Troskách a užívám si nádherný pohled do krajiny. V dáli před sebou vidím vrcholky Krkonoš, o něco blíže se tyčí Kozákov. Zahlédnu Drábské světničky, Bezděz, a dokonce i kus Českého středohoří. Od dubna do října můžete ikonickou zříceninu prozkoumat i vy. Zaparkovat můžete na parkovišti přímo pod hradem. Prohlídka je bez průvodce, takže návštěva je ideální pro rozjímání a kochání se překrásnými výhledy.
Zřícenina hradu Trosky je i skvělým výchozím bodem pro další toulky po Českém ráji. Můžete se vydat po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje Podtroseckým údolím třeba k rybníkům Vidlák, Věžák a Nebák. Za návštěvu stojí také nedaleké městečko Rovensko pod Troskami s goticko-renesančním kostelem a dřevěnou zvonicí. Z Rovenska se můžete po modře značené turistické trase vydat do Mladějova. Po zeleně značené trase dojdete na lovecký zámek Humprecht s netradičním tureckým půlměsícem a do Sobotky, rodiště známého spisovatele Fráni Šrámka.
Zdroj fotografií:
- archiv autorky