Stojím na parkovišti u zámku Hrubá Skála, kde začíná naše nové putování. Zámek, který se magicky tyčí na pískovcových skalních věžích na okraji Hruboskalského skalního města, určitě znáte z mnohých pohlednic. Nejhezčí pohled na něj, o kterém jsme psali v článku Nejkrásnější výhledy v Českém ráji – vyhlídky u Hrubé Skály, se vám naskytne ze Zámecké vyhlídky.
Tip na výlet: Hrubá Skála a Valdštejn
Naše toulky nás opět zavály do Českého ráje. Máme před sebou pohodovou čtyřkilometrovou trasu po vrstevnici. Během putování krajinou plnou skal společně prozkoumáme perlu Českého ráje, zámek Hrubá Skála, a romantický hrad Valdštejn.
Romantický zámek Hrubá skála
Možná že to byly zdejší dechberoucí výhledy na skály a okolní lesy, které ve 14. století přiměly Hynka z Valdštejna postavit v těchto místech hrad Skály. I když v drsných dobách středověku pan Hynek z Valdštejna ocenil asi hlavně skvělou strategickou polohu místa. Jak šel čas, rytířský hrad změnil nejen svoji podobu, ale i jméno. Z hradu se stal zámek v renesančním a novogotickém stylu. Později se mu začalo říkat Hrubá Skála, aby se nepletl s blízkou Malou Skálou. Z parkoviště zamířím na nádvoří. Prohlédnu si sgrafita na stěnách a okouzlí mě věž porostlá břečťanem. Vzpomenu si na pohádku Princ Bajaja, která se tu natáčela. Na nádvoří probíhaly námluvy, odehrál se tu rytířský souboj a k drakovi odsud odjížděla princezna Slavěna.
Zámek je opředen mnoha pověstmi. Najdeme o něm zmínku i ve známém Rukopise královédvorském, podvrhu z doby národního obrození, v souvislosti bájné bitvy se Sasy. Zámek je oblíbenou lokalitou pro svatby jako z pohádky. Pokud vám během prohlídky vyhládne, můžete se občerstvit v místní restauraci, a dokonce přespat v místním hotelu. Já mám na dnešek ale jiné plány, a tak ze starobylého zámku v srdci přírody vyrážím po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje na jeden z nejstarších a nejromantičtějších hradů v Českém ráji, na kouzelný hrad Valdštejn.
Mystický hrad Valdštejn
Přecházím barokní kamenný most lemovaný sochami svatých a hlavní branou vstupuji na nádvoří hradu Valdštejn. Nejstarší hrad v Českém ráji založil ve druhé polovině 13. století Jaroslav z Hruštice, šlechtic z rodu Markvarticů. Valdštejn vystřídal během staletí řadu majitelů. Své jméno má po slavném rodu Valdštejnů, kteří v 18. století v prostředí ruin dávného rodového sídla uprostřed skal a hlubokých lesů vybudovali poutní místo a obohatili prostor hradu o duchovní rozměr.
Dnes je jedním ze zdejších nejvýznamnějších míst právě barokní kaple svatého Jana Nepomuckého a různé duchovní akce, koncerty a výstavy se na hradě pořádají dodnes. Spekuluje se, že podobizna světce v kapli od Františka Maška z roku 1836 je možná jedinou existující podobiznou básníka Karla Hynka Máchy.
Valdštejn inspiroval i další umělce. Hudební skladatel Josef Bohuslav Foester tu složil oratorium Svatý Václav a Pátou symfonii. Hrad se mezi lety 1954 a 1958 stal domovem i pro rodinu Eduarda Petišky. Známý spisovatel zde napsal třeba Staré řecké báje a pověsti.
Při prohlížení romantických ruin hradu si vzpomínám na místní pověsti o pokladu ukrytém v podzemí nebo o mnichovi, který střeží místní duchovno. Vybaví se mi i další scéna z pohádky Princ Bajaja. Valdštejn se ve snímku objeví, když kočár, který veze princeznu Slavěnu, projíždí pod kamenným mostem. Hrad se objevil i v pohádkovém seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek – natáčela se zde svatba princezny Xénie a Fantomase.
V srdci přírody jsem alespoň na chvíli zapomněla na každodenní městský shon a nechala se okouzlit všudypřítomnou krásou. Naše toulka, která mě vtáhla do příběhů dávné minulosti, se chýlí ke konci a po kamenném mostě hrad Valdštejn opouštím.
Zdroj fotografií:
- Archiv autorky