https://noveregiony.fra1.digitaloceanspaces.com/rita_antsi_a_mystical_fairy_dancing_next_to_a_spring_in_a_Czech_0fcb8d3d_dcef_47d4_a211_c480f41e3535_14792bec98.png
Z historie

Pověsti Mladoboleslavska: vodní živly

26. 8. 2024
Lenka Mahdalová

Další díl našeho putování po pověstech Mladoboleslavska věnujeme vodě, která hraje ve vyprávěních lidové kultury jednu z důležitých rolí. Často souvisí s náboženstvím, s léčivými a ochrannými schopnostmi nebo symbolizuje životní sílu. Příběhy spojené s vodou a jejími symboly odrážejí hlubokou úctu lidí k přírodě i duchovním hodnotám, které jsou nedílnou součástí české kultury a historie.

Voda jako léčivá síla

Projevy vody v pověstech jsou různorodé a mají často symbolický význam. Jedním z nich je například očistná moc svěcených pramenů či léčivé vody, které mají schopnost uzdravovat nemocné a vyhánět zlé síly. Lidé k nim putují, aby se umyli a odčinili své hříchy nebo aby se uzdravili. Tato voda má posvátnou symboliku a přináší do pověstí prvek naděje a zázraku. To je i případ legendy Boží voda, nazvané podle stejnojmenného místa nedaleko Mladé Boleslavi. Voda tam má prý léčivé účinky. Alespoň tak to vypráví příběh o ženě, která ztratila zrak a denně se modlila v kapličce nedaleko tohoto pramene. Pak si omyla oči právě touto vodou a zrak se jí po čase vrátil.

Podvodní svět vzbuzuje fantazii

Voda bývá spojována i s podvodním světem, který je domovem bytostí, jako jsou víly či vodníci. Tito tvorové žijí v jezerech, řekách či pramenech a mají moc ovlivňovat osudy lidí. V další pověsti se ale přesvědčíme, že ovlivňování osudů může fungovat i opačným směrem. Právě tak totiž údajně vznikla řeka Jizera. Podle této legendy žil v regionu kouzelník, který měl syna pojmenovaného Krakonoš. A ten se zamiloval do královny víl jménem Jizera. Nosil jí proto drahé kameny, jež kradl otci. Když to kouzelník zjistil, rozzuřil se. Vílu proměnil v řeku a svého syna v dlouhé pohoří. Spolu s nimi proklel všechny víly, z nichž se staly malé potůčky. Dodnes se vypráví, že na březích Jizery už řada lidí našla vzácné kameny.

Pověsti Mladoboleslavska: vodní živly
Pověsti Mladoboleslavska: vodní živly

Může voda i ochraňovat?

Voda se objevuje i jako symbol proměny, očištění či nového začátku a je spojována s cyklickými změnami přírody. Někdy bývá vnímána i jako ochranná síla, která stráží vesnice, města nebo jejich obyvatele před nebezpečím a zlem. Například podle legendy Svěcené prameny vytékalo v údolí pod Skalskem několik pramenů, jejichž voda se rozlévala po celém okolí. Za horkých dnů z nich ale vyvstávaly husté šedivé páry a mračna, které způsobovaly ničivé bouřky. Místní to nesli těžce, a tak se rozhodli poprosit Boha. Uspořádali procesí, při němž prameny posvětili a lidé se zavázali, že už budou pít jen vodu. A stal se zázrak – bouřek ubylo a nebyly už tak ničivé. Prameny byly přejmenovány na Svěcené. A kde že je najdete? Malebným údolím, nad kterým se tyčí známý Hrádek u Sudoměře, protéká Strenický potok a vede jím cyklotrasa.

Voda jako prostředník mezi světy

V pověstech můžeme nalézt i příběhy, v nichž voda slouží jako prostředník mezi světem živých a mrtvých. Například jezera jsou často vnímána jako tajemná místa, v jejichž hlubinách žijí třeba již zmiňované víly. V pověsti Bílý jezdec v podzemním jezeře se ale objevuje zcela jiná postava – rytíř na ohnivém koni. Na loupežnickém hradě Putna jsou prý dvě podzemní chodby, z nichž jedna vede do kasáren a druhá do lékárny ve městě. V prostřední části chodby vedoucí do kasáren se nachází podzemní jezero, a když se k němu někdo přiblíží, vyskočí z něj bílý rytíř na ohnivém koni a zabije ho. Jde údajně o posledního majitele hradu, který všechny poutníky oloupil o majetek, a kůň je ten, na kterém podnikal loupežné výpravy. V jezeře jsou pak ukryty poklady, jež tam rytíř potopil, když byl hrad zničen.

Voda je zřejmě nejčastějším přírodním živlem, který vystupuje v poutavých legendách a pohrává si s osudy lidí. V příštím díle se vypravíme za kostelíky a náboženskými motivy v místních pověstech.

Články seriálu o pověstech Mladoboleslavska čerpají zejména z Encyklopedie Mladá Boleslav.

Pověsti Mladoboleslavska: vodní živly

Věděli jste, že...

Encyklopedie Mladá Boleslav je online projektem Muzea Mladoboleslavska, ve kterém zájemci naleznou informace o městě, historických událostech, osobnostech, památkách či třeba tipy, jak sestavit rodokmen nebo jak se připravit na archeologický výzkum. V současnosti obsahuje hesla téměř 100 osobností, přes 200 domů a pamětihodností či přes 1000 unikátních fotografií a kreseb, přičemž databáze stále roste. Portál vzniká s podporou Nadačního fondu Škoda Auto a nadačního fondu BOHEMIA HERITAGE FUND.

Máte nápad
na zajímavý obsah?
napište nám!