V současné době navštěvuje Základní uměleckou školu Mladá Boleslav tisíc žáků. Mladí umělci si mohou vybrat ze čtyř nabízených oborů. Největší zájem mají o obor výtvarný, o specializaci klavír a kytara v rámci hudebního oboru, ale oblibě se těší i literárně-dramatický obor. Škola o žáky rozhodně nemá nouzi. Nyní doslova praská ve švech.

Jana Mlčochová: Na mladoboleslavské ZUŠ vzděláváme nejen v umělecké oblasti
„Na Základní umělecké škole Mladá Boleslav všichni uznáváme stejné hodnoty jako své životní priority, které nás naplňují. Naše práce je pro nás hobby a děti to cítí. S radostí se jim věnujeme, vyučujeme je a vzděláváme. Kdo se chytí, je náš. Jsme tedy pro ostatní možná divní, vším, ale jsme ve své komunitě velmi správně, vědomě, nechceme patřit jinam,“ říká pro Nové Boleslavko ředitelka mladoboleslavské ZUŠ Jana Mlčochová.

Největší hudební obor navštěvuje 550 žáků, výtvarný obor 330, taneční obor 70 a literárně-dramatický obor studuje 50 žáků. Není divu, že díky velkému počtu zájemců by hlavní budova sídlící v Mladé Boleslavi v ulici 17. listopadu nestačila. Proto má škola ještě pobočku na faře v Dobrovicích a na zámku v Bělé pod Bezdězem, s jejichž rozjezdem pomohl Nadační fond Škoda Auto.


Důraz na osobní a emoční vazby
„Žáky vedeme k zodpovědnosti sami za sebe i ostatní, protože jde často o týmovou či multioborovou spolupráci. Podněcujeme je k budování si vztahu k umění, k uvědomění si jeho důležitosti pro naplněný život člověka. Vedeme žáky k respektování názorů jiných, k ohleduplnosti, kultivovanosti a slušnému chování,“ říká paní Mlčochová.
Žáci se učí vystupovat ze své komfortní zóny. Pravidelně a poctivě cvičí a učí se pracovat s trémou před veřejným vystoupením. „Máme velký vliv na děti v rozmezí od zhruba pěti šesti let až do dospělosti. Děti navazují úzký a mnohaletý vztah s pedagogem, který se jim stává průvodcem v důležité životní etapě. Společně sdílí mnoho až niterných záležitostí, které žák prožívá. Pedagog je svědkem úspěchů i neúspěchů. Následné návraty žáků do školy nás všechny vždy dojmou a vyvolají plno vzpomínek,“ dodává paní Mlčochová.

Význam uměleckého vzdělávání pro mladé lidi
Pedagogové, kteří na základní umělecké škole působí, systematicky, cílevědomě a dlouhodobě rozvíjí talenty žáků. „Existuje určité nasycení technologiemi. Technologie přibližují lidi technicky, ale emočně nikoliv. Paradoxně jsme si jejich vlivem více vzdáleni. Ochuzují nás o vnímání mimiky, gest a vřelosti druhého člověka,“ komentuje Jana Mlčochová. „Žáci si potřebují samostatně nebo v týmu zahrát na hudební nástroj, namalovat obraz, vlastníma rukama si vyrobit něco keramického, půvabně si zatančit, zahrát si divadlo nebo si s patřičným výrazem zarecitovat poezii,“ dodává paní Mlčochová.
Zapojení do společensko-kulturního dění
„Zároveň zdůrazňujeme pocit sounáležitosti žáků i pedagogů se školou, jejich společné budování příznivého klimatu školy, účast na projektech a akcích školy, zapojování a aktivní účast na kulturním životě města i regionu,“ komentuje paní Mlčochová. Zapojení žáků i souborů napříč obory do společensko-kulturního dění v regionu je vskutku obdivuhodné. Účastní se jarmarků, vernisáží, vítání občánků nebo vyřazování maturantů. Podílejí se na Muzejní noci a Noci kostelů a jsou předskokany na koncertech Klubu přátel hudby.


Kromě účasti na třídních předehrávkách a veřejných koncertech mladoboleslavská ZUŠ organizuje i mnoho vlastních projektů, jako jsou koncerty, vernisáže nebo představení pro mateřské, základní a střední školy. Nyní se žáci účastní projektů Rok české hudby a Mladí umělci pro Klaudiánovu nemocnici, který podpořil Nadační fond Škoda Auto. V rámci projektu žáci pomohou více než 150 plošnými obrazy zvelebit nejen prostory čekáren v mladoboleslavské nemocnici.
„Ve škole pracuje celá řada kvalitních souborů – kytarové, flétnové, akordeonové –, smyčcový orchestr, soubor Little Band a B modus, pěvecké sbory, nově vznikl orchestr Archi giocosi. Žáci se tradičně účastní vzdělávacích koncertů České filharmonie v Rudolfinu, ti nejlepší se účastní projektu Společný orchestr hráčů České filharmonie a žáků ZUŠ 2024,“ dodává Jana Mlčochová.
Na rok 2025 žáci už potřetí chystají u veřejnosti oblíbené scénické provedení Rybovy České mše vánoční v Městském divadle Mladá Boleslav; 17. prosince se v Zrcadlovém sále na zámku v Kosmonosech uskuteční další z populárních zámeckých koncertů.

Cesta na Floridu
Žáci se nezřídka vydávají i za hranice našeho regionu. Pravidelně se zapojují do celorepublikového festivalu základních uměleckých škol ZUŠ OPEN, který se koná pod záštitou operní pěvkyně Magdaleny Kožené a je nejrozsáhlejším festivalem uměleckého vzdělávání a kulturních událostí v České republice. Největším úspěchem mladoboleslavské ZUŠ bylo účinkování dětského pěveckého sboru Jiřičky na osmém ročníku ZUŠ OPEN. Vystoupily v Praze ve Valdštejnské zahradě a společně s dalšími soubory účinkovaly v České písni od Bedřicha Smetany.
Dětský pěvecký sbor Jiřičky pravidelně soutěží a účastní se akcí v Praze, Plzni či v Hradci Králové, a v listopadu se dokonce vydal až za velikou louži na Floridu. „Nejvyspělejší absolventi se mohou dále uplatnit v Mladoboleslavském komorním orchestru, v Podnikovém dechovém orchestru Škoda Auto Mladá Boleslav nebo ve smíšeném pěveckém sboru Boleslav,“ pyšně doplňuje paní Mlčochová. Mnoho absolventů školy studuje na konzervatořích a vysokých školách s uměleckým zaměřením.

Literárně-dramatický obor na podzim vyrazil na Mezinárodní festival poezie do Valašského Meziříčí. V loňském roce pak školu na mezinárodní divadelní přehlídce v Hradci Králové reprezentovalo představení Valpružina noc Rave. Keramické reliéfy žáků výtvarného oboru putovaly až na Novoměstskou radnici v Praze, kde byly k vidění v rámci Neviditelné výstavy Voda. Violoncellista Matouš Zaplatílek 21. listopadu vystoupil na Mezinárodní violoncellové soutěži Jana Vychytila, která se konala na hudebním gymnáziu v Praze.
Ve znamení pokroku
Škola jde s dobou a do výuky se snaží zapojovat nové trendy i umělecké postupy. Žáci z výtvarného oboru pracují s animacemi a využívají další digitální technologie. Dva žáci studují elektronické zpracování hudby a zvukovou tvorbu. Škola nabízí taktéž zaměření na hru na elektronickou kytaru.
Nové trendy se snaží reflektovat i literárně-dramatický obor pod vedením paní učitelky Lady Blažejové. Členové pedagogického sboru, jehož součástí jsou i aktivní umělci a bývalí nebo současní členové středočeské krajské umělecké rady, mimo jiné v lednu absolvovali školení o umělé inteligenci.
V lednu 2018 vznikl při škole Spolek přátel umění Mladá Boleslav, který navázal na činnost stejnojmenného spolku, jenž působil v Mladé Boleslavi před více než sto lety. Smyslem spolku je podpora kulturního života regionu a propojení příznivců a podporovatelů umění. Tento spolek se společně se ZUŠ Mladá Boleslav rovněž podílí na dramaturgii Kruhu přátel hudby.

Dva klavíry pro Mladou Boleslav
Díky iniciativě a neutuchající vytrvalosti paní Jany Mlčochové se podařilo v Mladé Boleslavi pořídit již dva klavíry. Spolku přátel umění se podařilo v rámci projektu Klavír pro Boleslav prostřednictvím veřejné sbírky a dotací města Mladá Boleslav, Nadačního fondu Škoda Auto a Středočeského kraje získat finance na pořízení středně velkého koncertního klavíru Petrof Monson za 1,8 milionu korun pro účely pořádání koncertů. Zásluhou paní Mlčochové je i v mladoboleslavské ZUŠ po 53 letech nový klavír, 190 centimetrů dlouhé křídlo německé značky August Förster, na který taktéž přispělo město Mladá Boleslav i Nadační fond Škoda Auto.
Plány do budoucna
Do budoucna se ZUŠ chce soustředit na svůj celkový rozvoj. V plánu je oživení pobočky v Bělé pod Bezdězem, kde je v současnosti pouze výtvarný obor a hra na kytaru. Pobočka v Dobrovici se rozšíří o taneční obor a v plánu je i rozšíření výuky hry na hudební nástroje. Hlavní budovu trápí nedostatek prostoru. Mnoho žáků se na školu nedostane. Protože současná kapacita není dostatečná, ZUŠ jedná se svým zřizovatelem, městem Mladá Boleslav, o budoucnosti. Vybudování nových prostor je ale zatím v nedohlednu.
Zdroj fotografií:
- Facebook Základní umělecká škola Mladá Boleslav