Vydáváte spoustu knih o obcích a městech a jejich historii. Kolik jich bude letos?
Pracovníci archivu mě upozorňují, že dvě knihy ročně jsou moc. Takže například letos bude jen jedna. Ale v předchozích letech jsme vydali i tři nebo čtyři za jediný rok. Podle mě je zapotřebí, aby se lidé dozvěděli, jaké dějiny se tady odehrály. Doufám, možná naivně, že pokud se dozvědí víc, bude jejich vztah k obci jiný. Mohli by mít obec víc rádi.
Kolik času zabere jejich sepsání?
Pokud to je malá kniha, většinou dva až tři roky. Aktuálně s Pavlem Zahradníkem a Václavem Horákem chystáme trutnovské hřbitovy, které bude křtít starosta města na Dnech evropského dědictví 13. září letošního roku. Následovat budou příští rok Chotěvice, Mladé Buky a v plánu máme lokality známé jako Brendy a Studénky, což by volně navazovalo na pět publikací o Radvanicích, kde jako zatím poslední vyšel Slavětín.
Co je na psaní knih o historii nejtěžší?
Pracovat s informacemi, které jsou velice delikátní. Zvlášť po roce 1945 a po roce 1989 se setkáváte s některými informacemi, u kterých by asi někteří nebyli rádi, kdyby byly zveřejněny. V tom jsme opatrní, ne všechno zveřejňujeme. Nechceme, aby knihy způsobovaly rozepře. Mají být pohodové a přinášet neznámé informace o místech, kde žijeme.