Anička strávila semestr v Pekingu, kde navštěvovala střední školu a učila se základy čínštiny. Hostitelská rodina ji přijala s otevřenou náručí a společně vyráželi za památkami i kulturními zážitky. Navštívila Velkou čínskou zeď, tajemnou terakotovou armádu v Si-anu i Letní palác, který byl sídlem čínského císaře.

Tři studenti, tři země, nekonečno zážitků
Středoškoláci od nás z Mladoboleslavska měli opět možnost vyrazit do světa díky stipendijnímu programu Nadačního fondu Škoda Auto. Výměnný pobyt jim otevřel dveře k novým kulturám, jazykům i nezapomenutelným zážitkům. Jak si zahraniční studium užili Anička, Petr a Filip?


Zažila tam také Festival poloviny podzimu, svátek, který je obdobou našich žní, kdy se slaví sklizeň a dobré jídlo. Na oslavu svých osmnáctých narozenin připravila pro svou čínskou rodinu klasický řízek s bramborovou kaší. „Nejdříve se moc netvářili, překvapil je nedostatek zeleniny. Po večeři ale nic nezbylo, což beru jako úspěch,“ vzpomíná Anička. Kromě nových poznatků v Číně poznala i studentku Talií z Nového Zélandu, která se stala její nejlepší kamarádkou.
Na semestrální program do Asie vyrazil také student Petr. Ten si pro svůj půlroční pobyt vybral exotickou Malajsii, konkrétně město Klang. Výuka je tam podobná jako v Česku, ale studenti mají jen dvacetiminutovou pauzu na svačinu. Největším kulturním šokem pro něj bylo, že místní nejí na etapy jako my. „Jedí jen jednou denně – od rána do večera. A to si fakt nedělám srandu. Když jsem se svých spolužáků zeptal, jak se v jejich řeči řeknou jídla během dne, nebyli schopni mi odpovědět,“ popisuje Petr. K „snídani“ mají třeba různé druhy indických chlebů s kari. Mezi oblíbené pokrmy patří samosa, plněné taštičky, nebo nasi lemak – rýže s kokosovým mlékem, ořechy a sušenými rybkami.


Za velmi cennou zkušenost Petr považuje, že ho program AFS naučil velké samostatnosti. „Pokud chcete zažít něco unikátního, co vás doslova posune na úplně nový level, udělejte pro to něco!“ vzkazuje všem, kteří uvažují o výměnném stipendijním programu.
Dalším studentem je Filip, který vyrazil objevovat krásy Jihoafrické republiky. Jemu se na tři měsíce stalo domovem Kapské Město, právem označované za multikulturní místo. Mísí se tu spousta kultur, národností, kuchyní a přírodních krás. „V jedné minutě si tu tak můžete připadat jako na třech různých kontinentech, bavit se různými jazyky a zažít v jeden den hory, vodopády, dva oceány, velkoměsto i písečné duny,“ popisuje Filip.


Kromě docházení do místní školy, která tvoří podstatnou součást místního společenského života, protože se skrze ni pořádají ve městě například sportovní akce, se Filip naučil třeba surfovat. Místní kuchyně je velmi pestrá. I tady je oblíbená samosa, taštička naplněná jakoukoliv směsí – hovězího, kuřecího masa, zeleniny a kukuřice se sýrem. Nebo si dávají gatsby, obrovskou bagetu plněnou hranolky, masem, zeleninou a dipem, kterou snad nikdo nikdy nedojí celou.
Stipendijní program Filip doporučuje všem, kteří chtějí osobnostně růst, poznat nové kultury, lidi, zdokonalit se v angličtině a mít nespočet skvělých zážitků a zkušeností.
Chcete také zažít dobrodružství?
Pokud vás láká studium na střední škole v zahraničí a chcete zažít nezapomenutelné chvíle, přihlaste se do stipendijního programu Nadačního fondu Škoda Auto pro školní rok 2025/2026, jehož partnerem je nezisková organizace AFS. Ta se dlouhodobě specializuje na zahraniční programy pro studium středoškolských studentů v zahraničí. Nabízí ale také příležitost všem věkovým kategoriím s cílem pomáhat lidem rozvíjet své schopnosti, získávat znalosti a osvojovat si postoje potřebné pro tvořivý a harmonický život v současném multikulturním a stále více propojeném světě.
Zdroj fotografií:
- AFS