https://noveregiony.fra1.digitaloceanspaces.com/Katusice_Kostel_923365cb47.JPG
Průvodce regionem

Tip na výlet: jediný rukopis Máje v Katusicích

11. 9. 2024
Klára Marková

Asi 13 kilometrů na západ od Mladé Boleslavi se v krajině u hradu Bezděz nachází obec Katusice. Místní dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený ve 14. století. Nás ovšem zajímá venkovská usedlost s domovním číslem 12, která je od roku 1995 na seznamu kulturních památek.

Jde o rodný dům Jana Nepomuka Krouského (1814–1876), vlastence, organizátora českého hospodářského a společenského života na Mladoboleslavsku a příznivce české literatury. Za jeho časů na statek mířili přední čeští vlastenci jako historik František Palacký, slavista Pavel Josef Šafařík, „zrádce národa“ Karel Sabina nebo básník Václav Bolemír Nebeský. A právě rodina Krouských dodnes chrání velmi vzácný rukopis poemy Máj Karla Hynka Máchy (1810–1836).

Na statku bývala velice rozsáhlá knihovna, která čítala více než pět tisíc knih. Jak se do knihovny jediný rukopis Máje dostal, nevíme. Je ale pravděpodobné, že zde byl už za života Jana Nepomuka Krouského. Na rukopis se poprvé narazilo v roce 1916. Tehdejší vědecká obec konstatovala, že rukopis je skutečně pravý. Objev byl naprostou senzací.

Tip na výlet: jediný rukopis Máje v Katusicích
Tip na výlet: jediný rukopis Máje v Katusicích

Spletité cesty rukopisu

Máchův rukopis každopádně čekal v dalších dekádách dramatický osud. V době vykonstruovaných procesů v 50. letech komunisté rodinu Krouských ze statku vyhnali jako kulaky. Rukopis Máje vlivem souhry okolností zázrakem unikl zkáze a myslelo se, že je nadobro ztracený. Rodině se jej ale naštěstí podařilo schovat u přátel. Skutečnost, že ho mají, dlouho tajili, a proto tuto cennost za desítky let vidělo jen velmi malé procento šťastlivců. Teprve před pár lety se vědcům podařilo vyvrátit poslední pochybnosti o pravosti rukopisu. Písmoznalecký rozbor potvrdil, že rukopis skutečně napsal Mácha, a chemický rozbor potvrdil stáří použitého papíru a inkoustu.

„Teprve před pár lety se vědcům podařilo vyvrátit poslední pochybnosti o pravosti rukopisu. Písmoznalecký rozbor potvrdil, že rukopis skutečně napsal Mácha, a chemický rozbor potvrdil stáří použitého papíru a inkoustu.“

Máj patří k vůbec nejznámějším kanonickým dílům české literatury. Námět z kramářské písně podal Mácha originální formou zpracování. Jeho současníci poemu nepochopili a Máj zamotá hlavu mnoha lidem i dnes. Ono v něm totiž nejde ani tak o strašného lesů pána Viléma, poutníka Hynka či nešťastnou Jarmilu, ale jak Mácha pro jistotu napsal, o to všechno ostatní. A dramatický osud originálního rukopisu jako by k dílu po letech napsal poslední dějství…

Máte nápad
na zajímavý obsah?
napište nám!