Už při pohledu zvenčí je jasné, že centrum vzniklé uvnitř historické budovy chce přitahovat pozornost. Vchod totiž tvoří umělá skála kombinovaná s proskleným kvádrem. „Odkazuje na geologické zvláštnosti Krkonošského národního parku a zároveň na zdejší sepětí přírody se stopami lidské práce,“ uvedl Radek Drahný.
Hlavním lákadlem zůstane muzeum, nově přejmenované na Muzeum Krkonoš. Pro hlavní expozice má připraveno rekordních 28 místností o celkové ploše 2,5 tisíce metrů čtverečních. Původní expozice Kámen a život a Člověk a hory vidělo přes milion lidí. Připravovaná expozice bude jiná, v regionu nebude mít obdoby. Kromě audiovizuálních prvků využívá hlavně interaktivní pojetí kombinované s historickými exponáty a ukázkami živé krkonošské přírody.

Nová éra muzea KRNAP je za rohem
Vrchlabské muzeum Správy Krkonošského národního parku, známé atraktivními expozicemi o přírodě a historii, brzy zahájí novou éru. Po rozsáhlé rekonstrukci sídla v bývalém klášteře augustiniánů opět začne fungovat. Pod novým názvem, s výjimečným příběhem o Krkonoších a jako součást nového návštěvnického centra. Otevření se plánuje na říjen, řekl mluvčí ochránců přírody Radek Drahný.






Návštěvníci uvidí například meandr Labe nebo vodopád s živými rybami a obojživelníky, prales či krkonošskou tundru, modely hornické štoly, mlýnského kola i s náhonem, legendární saně „rohačky“ nebo typickou krkonošskou kapličku. K vidění bude také řada tematických videí a staré mapy Krkonoš. „Vznikne expozice dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka,“ upřesnil Drahný.
Součástí nového návštěvnického centra budou i prostory pro výměnné výstavy, přednáškový sál, recepce a kavárna. Posedět bude možné i na nádvoří. Klášter je uzavřený od října 2017. Celkové náklady na rekonstrukci včetně vybudování expozice přijdou na zhruba 300 milionů korun.