https://noveregiony.fra1.digitaloceanspaces.com/Krkonose_2_bf975989f1.jpg
Průvodce regionem

Nová éra muzea KRNAP je za rohem

21. 5. 2023
Pavel Cajthaml

Vrchlabské muzeum Správy Krkonošského národního parku, známé atraktivními expozicemi o přírodě a historii, brzy zahájí novou éru. Po rozsáhlé rekonstrukci sídla v bývalém klášteře augustiniánů opět začne fungovat. Pod novým názvem, s výjimečným příběhem o Krkonoších a jako součást nového návštěvnického centra. Otevření se plánuje na říjen, řekl mluvčí ochránců přírody Radek Drahný.

Už při pohledu zvenčí je jasné, že centrum vzniklé uvnitř historické budovy chce přitahovat pozornost. Vchod totiž tvoří umělá skála kombinovaná s proskleným kvádrem. „Odkazuje na geologické zvláštnosti Krkonošského národního parku a zároveň na zdejší sepětí přírody se stopami lidské práce,“ uvedl Radek Drahný. 

Hlavním lákadlem zůstane muzeum, nově přejmenované na Muzeum Krkonoš. Pro hlavní expozice má připraveno rekordních 28 místností o celkové ploše 2,5 tisíce metrů čtverečních. Původní expozice Kámen a život a Člověk a hory vidělo přes milion lidí. Připravovaná expozice bude jiná, v regionu nebude mít obdoby. Kromě audiovizuálních prvků využívá hlavně interaktivní pojetí kombinované s historickými exponáty a ukázkami živé krkonošské přírody. 

Nová éra muzea KRNAP je za rohem
Nová éra muzea KRNAP je za rohem
Nová éra muzea KRNAP je za rohem
Nová éra muzea KRNAP je za rohem
Nová éra muzea KRNAP je za rohem
Nová éra muzea KRNAP je za rohem

Návštěvníci uvidí například meandr Labe nebo vodopád s živými rybami a obojživelníky, prales či krkonošskou tundru, modely hornické štoly, mlýnského kola i s náhonem, legendární saně „rohačky“ nebo typickou krkonošskou kapličku. K vidění bude také řada tematických videí a staré mapy Krkonoš. „Vznikne expozice dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka,“ upřesnil Drahný. 

Součástí nového návštěvnického centra budou i prostory pro výměnné výstavy, přednáškový sál, recepce a kavárna. Posedět bude možné i na nádvoří. Klášter je uzavřený od října 2017. Celkové náklady na rekonstrukci včetně vybudování expozice přijdou na zhruba 300 milionů korun.

Máte nápad
na zajímavý obsah?
napište nám!